Laboratoria przyszłości

Na kółku informatycznym, tak jak w poprzednich miesiącach, zajęcia były kontynuowane w wymiarze 2h w ciągu tygodnia. Grupa starsza pracowała z zestawami LEGO Education BRICQ kończąc pierwszy projekt oraz przystępując do kolejnego zadania. Grupa młodsza kontynuowała pracę z zestawami LEGO Education SPIKE. Ta grupa także zakończyła prace z pierwszym projektem i rozpoczęli naukę programowania blokowego przy pomocy aplikacji zainstalowanej na tabletach.
Na lekcji informatyki uczniowie zgodnie z programem rozpoczęli serię zajęć z kodowania i programowania. W tym celu wykorzystałem materiały zakupione z projektu Laboratoria Przyszłości. Na pierwszych zajęciach uczniowie rozpoczęli prace z robocikami BEEBOT, które mają na celu zapoznanie się z kodowaniem w czasie rzeczywistym, programujemy, a za moment robot wykonuje przewidziany dla niego ruch na specjalnych matach edukacyjnych.
W wyniku wysokiego zainteresowania zajęciami z robotyki na zajęciach świetlicowych, w dalszym ciągu kontynuowane są zajęcia z kodowania i programowania. Chętni uczniowie tym razem mogli zapoznać się z prostym kodowaniem przy pomocy robotów BEEBOOT.
23 marca 2023 r. uczestnicy kółka informatycznego prezentowali na Dniu Otwartym Szkoły sprzęt zakupiony w ramach projektu, jak i swoje umiejętności oraz wyniki swojej pracy w postaci gotowych robotów lub zbudowanych w całości zestawów lego. Dodatkowo uczniowie starali się przekazać swoją wiedzę przybyłym przedszkolakom, którzy byli bardzo zainteresowani długopisami 3D czy sterowaniem i kodowaniem gotowych już robotów. Zainteresowanie było duże, co na pewno zaowocuje kolejnymi adeptami kółka informatycznego w nowym roku szkolnym.
Jacek Mizianty