Pogadanka o cyberprzemocy

W październiku gościliśmy w naszej szkole radcę prawnego - panią Natalię Modzelewską, która przeprowadziła dla uczniów klas V-VIII pogadankę na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu.
Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane telefonem komórkowym filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.
Cyberprzemoc, to prześladowanie innych osób za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych, czyli czatów, witryn, e-maili, forów dyskusyjnych, komunikatorów oraz przy pomocy wiadomości sms-ów przesyłanych na telefony komórkowe. To zjawisko staje się coraz bardziej powszechne. Dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Pani N. Modzelewska uświadomiła uczniów, co zrobić żeby nie zostać ofiarą oraz jak postąpić, kiedy zostaniemy świadkami takiej formy przemocy.
Uzmysłowiła uczniom, gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia u rodziców, pedagoga szkolnego, wychowawcy bądź innej zaufanej osoby.
 
Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadząca podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
 
Pogadanka dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką.
J. Tarkowska