Sprzątanie Świata

W dniach 15 – 17 września 2023 r. przypadał 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
W akcji również nasza szkoła wzięła udział, sprzątając najbliższe nam otoczenie: teren szkoły i jego zewnętrze. O ustalonej godzinie wszyscy uczniowie dostali rękawiczki, worki i wyszli przed budynek. Każda klasa, mając przydzieloną część terenu, wyruszyła na swoje miejsce. Nazbieraliśmy dużo śmieci, wśród których największa liczba to butelki i puszki po alkoholu... To bardzo smutne, że dorośli ludzie nie tylko korzystają z terenu szkoły jako miejsca do picia alkoholu, to jeszcze nie potrafią wynosić opakowań po nim do odpowiednich śmietników, których przecież nie brakuje również na terenie placówki.
W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców i turystów, aby dbali o naszą planetę, wyrzucali śmieci do śmietników, a nie pozostawiali je gdzie tylko nadarzy się okazja. Niedopałki papierosów również należy wyrzucać do kosza na śmieci, po tym, gdy się je zgasi. Nie rzucajcie ich w krzaki, w trawę, na chodniki... To Wy dorośli jesteście wzorem do naśladowania dla swoich dzieci... Przykre, że to właśnie one, uczestnicząc w podobnych akcjach, muszą sprzątać po swoich rodzicach, znajomych, sąsiadach i innych dorosłych. Połączmy nasze siły w dbaniu o czystość wokół nas, a zawsze przyjemnie będzie patrzeć na piękny, pełen kolorów świat, z bujną roślinnością i zdrowymi zwierzętami... Ziemia to nasz dom, a o dom należy dbać...
E.G.