Wycieczka do Malborka

W dn. 8 października grupa uczniów z klasy 8, 7 i 6 Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lotników Morskich STO pod opieką p. Joanny Komorowskiej, p. Marty Michnik i p. Natalii Paluchowskiej pojechała do Malborka zwiedzić Zamek. Ta monumentalna budowla wybudowana przez Krzyżaków, została wpisana na listę Skarbów Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku.
Zamek ten to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Ponadto jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy w XIII w. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Przez następne stulecia, kiedy Malbork stał się stolicą zakonu krzyżackiego, twierdza znacznie się powiększyła poprzez dodanie do niej Wielkiego Refektarzu oraz Pałacu Wielkiego Mistrza, a także krużganków otaczających dziedziniec. W czasie wojny trzynastoletniej, w 1457r., zamek został sprzedany królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi za kwotę 190 tysięcy florenów (ok. 660 kg złota). Od tej pory, aż do 1772 r., była to jedna z rezydencji królów Polski. Następnie zamek zajęli Prusacy, w kolejnych latach Niemcy. Trwało to do 7 sierpnia 1945, kiedy zamek w Malborku przejęło Wojsko Polskie. W 1950 przekazano Muzeum Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co rozpoczęło odbudowę z powojennych zniszczeń.
Ogrom budowli, detale architektoniczne ozdabiające zamek i fragmenty zachowanych malowideł ściennych nie mają sobie równych na innych zamkach. W zamku zgromadzono bogatą kolekcję obrazów, dokumentów, ksiąg, rzemiosła artystycznego, porcelany, broni i rzeźb, a wystawa bursztynu uchodzi za jedną z największych i najlepszych tego typu ekspozycji na świecie.