Świetlica kwiecień-maj

Ostatnie tygodnie na świetlicy szkolnej upłynęły nam bardzo aktywnie. 
Po świętach Wielkanocnych uczniowie wrócili pełni wrażeń. Wspominali rodzinne spotkania, szukanie prezentów od zajączka oraz kto kogo bardziej oblał wodą w lany poniedziałek. 
  W następnym tygodniu dużo czasu zostało poświęcone Dniu Ziemi. Uczniowie rozmawiali o współczesnych zagrożeniach ekologicznych oraz o sposobach ochrony środowiska naturalnego - wskazywali na problemy nadmiaru jednorazowych toreb i naczyń oraz trujących gazów, wydobywających się z kominów i rur wydechowych aut. Zastanawiali się co oni sami mogą zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, by dbać o środowisko naturalne. Z rysunków uczniów, przedstawiających co mogą uczynić, by nasza Ziemia była piękna i czysta, stworzyliśmy małą galerię. 

  Miesiąc maj rozpoczął się ważnymi dla naszego kraju świętami państwowymi. W związku z tym rozmawialiśmy o rodzajach i systemach pracy, a także o obowiązku sumienności i punktualności w wykonywaniu powierzonych nam zadań. Nie obyło się bez tematów  związanych z symbolami narodowymi, suwerennością, wartością Konstytucji, a także znaczenia bycia państwa w Unii Europejskiej. Poprzez konkursy, zabawy w zagadki, rozwiązywanie rebusów uczniowie utrwalali sobie pojęcia, nazwiska postaci historycznych, daty związane z jednymi z najważniejszych polskich świąt patriotycznych. Uczyliśmy się wiersza Czesława Janczarskiego  „Barwy Ojczyste”, a także wspólnie zrobiliśmy sobie zdjęcie przy plakacie przedstawiającym mapę krajów należących do Unii, jej symbole oraz cele. 
   W maju Darłowo obchodziło 707 Urodziny Miasta Króla Eryka. Uczniowie przebywający na świetlicy w pierwszy dzień obchodów święta przeglądali przewodniki turystyczne o naszym mieście oraz czytali legendy związane z Zamkiem Książąt Pomorskich i królem Erykiem.

  W deszczowe majowe popołudnia uczniowie rozbudzali swoje zainteresowania kosmosem i planetami. Bawili się tworząc Układ Słoneczny. Wspaniałą zabawą były rysunkowe zagadki polegające uzupełnieniu nazw planet Układu Słonecznego. A w słoneczne dni korzystaliśmy z pogody, bawiąc się na szkolnym boisku i zewnętrznej siłowni.

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, każdy z uczniów wypowiadał się na temat planów wakacyjnych. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli w morzu i jeziorze oraz o odpowiednim ubiorze podczas wypadu w góry.

  Wszystkim uczniom życzymy wspaniałej pogody, miłego odpoczynku i udanych wakacji. 
Lidia Urbańska.