Projekt w kl.8

 „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, zwykle omawiana w klasie ósmej, znana w zasadzie każdemu Polakowi. Ta epopeja narodowa jest również inspiracją dla wielu artystów, pisarzy, reżyserów itp.

Już przed świętami zaczęliśmy poznawać „historję szlachecką z 1811 i 1812 roku, we dwunastu księgach wierszem”, w której mieliśmy możliwość poznania zarówno tradycji, obyczajów, strojów szlacheckich, jak również malowniczą przyrodę litewską, życie szlachty, ale i ogromny patriotyzm, jaki przejawia się w zachowaniu i wielu rozmowach bohaterów utworu. Nie zabrakło w niej wątku miłosnego, poświęcenia dla narodu, czy też dla drugiego człowieka.

Uczniowie klasy 8 mieli okazję utrwalić sobie wiadomości z lektury, jak i jednocześnie zainspirować nią wykonując własne projekty. Każdy uczeń mógł wybrać jeden z podanych tematów, wśród których znalazł się lapbook, makieta dworku w Soplicowie, strona gazety dotycząca najazdu na Sopliców, książka kucharska dań staropolskich, blog wybranego bohatera lektury, jak i propozycja własnego tematu.
Ósmoklasiści zaprezentowali swoje prace podczas lekcji języka polskiego, wyjaśniając co zawierają poszczególne elementy ich twórczości. Lapbooki Hani, Angeliki, Oliwii i Krzysztofa zawierają informacje na temat epopei, z książek kucharskich Marcela, Bartka, Małgosi i Antosi można wykorzystać przepisy i samemu zmierzyć się z gotowaniem lub pieczeniem, jak to uczyniła Antosia, częstując nas pyszną leguminą, w gazecie Asi dowiecie się m.in. jak doszło do najazdu na Sopliców. Można podziwiać także talent malarski Amelki czy też zarys bloga stworzony przez Julię. Natomiast talent modelarski Maksa można obejrzeć tylko na zdjęciach (wielkość makiety i waga zadecydowały o pozostawieniu jej w domu).
Efekty pracy naszych zdolnych uczniów można podziwiać na dolnym holu szkoły. Serdecznie zapraszamy na wystawę zarówno w szkole, jak i tę fotograficzną poniżej.
E. Greczuk