W poszukiwaniu zaginionego skarbu

W dniu 5.06 br. uczniowie klasy IV pod opieką wychowawczyni pani Joanny Komorowskiej i pani Natalii  Paluchowskiej udali się do darłowskiego Zamku Książąt Pomorskich, by pod wodzą pana Karola Matusiaka  poszukiwać zaginionego skarbu. O jego kradzież posądzono jednego z możnowładców, który płynął na statku króla Eryka, kiedy ten z Gotlandii zmierzał ku Rügenwalde. Obecnie ów mężczyzna przebywa w niewielkiej celi i zaklina się, że nie on jest złodziejem. Prosił, by pomóc mu wydostać się z więzienia i oczyścić z zarzutów, a można tego dokonać, odgadując znajdowane w czasie zwiedzania zamku zagadki. 
 
Zwiedzanie zamku rozpoczęło się od piwnic, gdzie znajduje się zamkowy piec i narzędzia tortur oraz cela ze wspomnianym więźniem. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób budowano zamki, z czego wykonywano ściany i jak spajano cegły. Następnie poznaliśmy historię fundatorów zamku - Bogusława V księcia wołogosko-słupskiego i jego żony Elżbiety, córki króla Polski Kazimierza Wielkiego. Przechodząc do sali rycerskiej zatrzymaliśmy się, by przymierzyć część stroju codziennego rycerza. Metalowe nakrycie głowy okazało się niezbyt lekkie, a ubiór dość gruby i niewygodny, jednakże uznaliśmy, że jest skuteczny, bo jest wytrzymały na rozerwania, uderzenia i szarpanie. W sali rycerskiej uczniowie dowiedzieli się jak przebiegał zwykły dzień na zamku. Pan Karol Matusiak dokonał rycerskiego pasowania, a fascynaci walk rycerskich mogli sprawdzić swoje siły, próbując utrzymać dłuższą chwilę miecz w linii poziomej. W kolejnej sali poznaliśmy legendę o tragicznie zmarłym strażniku, który straszy w zamkowej wieży i dowiedzieliśmy się dlaczego w zamkach w ciasnych klatkach schodowych budowano wąskie i  wysokie stopnie schodów. Poznaliśmy jeszcze kilka  innych legend, m.in. o błaźnie Mikołaju i o Białej Damie. Nie lada atrakcją dla uczniów okazała się sala ze stacjami multimedialnymi. Dzięki nim uczniowie poznawali historię zamku i powstawania miasta, a także mogli sterować statkiem razem z Erykiem Pomorskim oraz przymierzyć na swoją postać strój dwórki lub rycerza.
 
W czasie muzealnej lekcji uczniowie z zaangażowaniem szukali w zamkowych salach tabliczki z zagadkami i zapamiętywali na nie odpowiedzi. Wszystkie zebrane hasła-klucze doprowadziły poszukiwaczy do złotego gołębia. Znaleziony w  grobowcu Eryka I Pomorskiego złoty gołąb stanowi potwierdzenie prawdziwości istnienia wielkich skarbów króla. Niestety jest on jedynie ich namiastką. Zaginiony skarb nie został odnaleziony, nadal pozostaje w sferze legend, a nieszczęsny towarzysz króla, posądzony o kradzież, nadal straszy swymi jękami w zamkowych lochach.
 
SSP