Żywa lekcja historii

Wiwat Wolność!”, „Wiwat solidarność!”- z takimi hasłami na ustach mieszkańcy Darłowa celebrowali 4 czerwca na rynku miejskim 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu PRL i odtworzonego po raz pierwszy po wojnie Senatu.

Tę ważną rocznicę, wprowadzającą w Polsce silne fundamenty dla demokratycznego ustroju prawnego, świętowali wspólnie najstarsi obywatele miasta – pamiętający i uczestniczący w tym historycznym plebiscycie – a także najmłodsi, dla których była to z pewnością wielka obywatelska lekcja.

 W samo południe, tuż po wybrzmiałych z wieży Kościoła Mariackiego dzwonach i hejnale miejskim, zebrani na rocznicowym wydarzeniu wspólnie odśpiewali hymn państwowy – „Mazurka Dąbrowskiego”. Tuż po tym, utrzymując charakter happeningu, swoje okolicznościowe przemówienia wygłosili kolejno: Dyrektor Zespołu Szkół Morskich – Magdalena Miszke, Starosta Sławieński – Wojciech Wiśniowski i Burmistrz Królewskiego Miasta Darłowo – Arkadiusz Klimowicz.

 Integralną częścią darłowskich obchodów 30-lecia Wyborów’89 – które tak jak w innych miastach zostały nazwane „Świętem Wolności i Solidarności” – było złożenie „Życzeń dla Polski”. Do skrzyni symbolizującej urnę wyborczą z wyborów kontraktowych, przy której wartę honorową objęli uczniowie Szkoły Morskiej, swoje pozdrowienia na następne dziesięciolecia wrzuciły delegacje szkół i przedszkoli, przedstawiciele władz, pracownicy ratusza oraz mieszkańcy i turyści.

 

Szczególnie wyróżniającym się elementem dzisiejszego happeningu - będącego „żywą lekcją historii” - były licznie mieniące się w słońcu biało-czerwone flagi. To między innymi dowód utożsamiania z barwami narodowymi najpiękniejszych wartości, o których dziś pamiętaliśmy szczególnie, tj.: wolność, solidarność i demokracja.

 

Źródło:

Dawid Jasiewicz - BPM