Dzień Otwarty-kółko przyrodnicze

Podczas Dnia Otwartego - 23 marca 2023 roku - starsi uczniowie z kółka przyrodniczego zaprezentowali doświadczenia związane przede wszystkim z wodą, ale odbyły się także pokazy z ogniem 🙂
Marysia i Antosia Knuta miały stanowisko z kolorami, głównie z napięciem powierzchniowym oraz strukturą chmur i przepuszczaniem przez nie opadów atmosferycznych. U dziewczyn dzieci mogły również wykonać kule do kąpieli. Marysia dała pokaz doświadczeniem - woda - wino - woda wywołując tym zachwyt nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. Podobnie Antosia wzbudziła zainteresowanie, pokazując chemicznego kameleona i jego piękne kolory.
Drugie stanowisko operował Maksymilian Bizoń, tworząc "czarne smoki" chemiczne oraz fluorescencję z kory drzewa kasztanowca, a także z napoju - tonic.
Trzecie stanowisko należało do duetu: Jan Jabłoński i Hanna Mickiewicz. Jaś prezentował przyszłym uczniom zdmuchiwanie świeczek za pomocą reakcji kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej oraz doświadczenie z gęstością - tęcza w probówce. Natomiast Hania pilnowała, by dzieci mogły ozdobić sobie słoiczki ciekawym doświadczeniem: pływającymi lakierami na wodzie.
Ostatnie stanowisko należało do Angeliki Grabowskiej i Leny Przybycień, które pokazały rozpoznawanie różnych cieczy za pomocą naturalnych wskaźników kwasowo - zasadowych oraz zaprezentowały reakcję zobojętniania.
Zajęcia chemiczne okazały się nie lada atrakcją i zapewne pozostaną długo w pamięci dzieci. A pewne źródła donoszą, że niektóre dzieci chciały już na drugi dzień przyjść do szkoły…
Cieszymy się, że mogliśmy zainteresować najmłodszych i dziękujemy za przybycie 🙂
A. Orłowska-Ignaczak