Wycieczka do Gdańska

10 marca 2023 uczniowie klas V – VIII Naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Plan był napięty, bo na celowniku 3 główne punkty do zrealizowania i jeden poboczny, choć dla uczestników wycieczki także bardzo ważny.
Po kilkuminutowym opóźnieniu związanym ze śnieżycą dojechaliśmy do HEVELIANUM – centrum nauki i historii. My skorzystaliśmy z tej pierwszej opcji i otworzyliśmy się na naukę i to najważniejszą z nich - fizykę. Spotkanie było podzielone na dwie części. Część wykładu, na której przedstawiono nam zagadnienia związane z elektrostatyką poparte prostymi doświadczeniami uatrakcyjnionymi wykonem przez naszych uczniów. Następna część to część wystawowa pod nazwą Z ENERGIĄ gdzie każdy z uczestników mógł przeprowadzić kilkadziesiąt doświadczeń dotyczących energii i reenergii poprzez wywoływanie różnych zjawisk fizycznych i ich obserwacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań multimedialnych.
Po kilku minutowej przejażdżce autobusem byliśmy już przy drugim punkcie wyjazdu a mianowicie w Europejskim Centrum Solidarności. Ta jeszcze niezbyt daleka historia pamiętana jeszcze przez naszych dziadków przedstawiona w scenerii tamtych lat z dokładnością, co do każdego detalu pozwala poczuć, co znaczyło dla ludzi tamtych lat słowo SOLIDARNOŚĆ. Jak w ich sercach rosła myśl o wolności i chęci walki z sowiecką władzą.
Po obiadku w restauracji Amber Site kolejny krótki transfer autokarem do Muzeum II Wojny Światowej. Tam głęboko pod ziemią mogliśmy się zmierzyć z horrorem, jaki na zgotowali okupanci. Wykorzystując eksponaty w wielu przypadkach w skali 1:1 (zniszczone ulice Warszawy, czołgi i samoloty) można było się wczuć w atmosferę i wolę walki jaka panowały wśród ludności podczas II Wojny Światowej. Każdy Polak powinien zwiedzić te dwa miejsca pamięci naszego Narodu.
Kolejny etap – etap nagrody za wzorowe zachowanie się podczas całego pobytu w Gdańsku to chwila na zakupy w Galerii Handlowej Riviera. Uczniowie po ustaleniu zasad pobytu w Galerii rozpłynęli się po boksach sklepowych w takim tempie, że ciężko było uwierzyć, że są po całodniowym zwiedzaniu.
Jedni po smakowitej kolacji, drudzy po zakupach w sklepach, a inni z prezentami ze stoisk promocyjnych – ogólnie zadowoleni wróciliśmy do autobusu, który spokojnie zawiózł nas z powrotem do domów.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za wzorowe zachowanie i odpowiedzialne zachowanie się podczas zbiórek, co pozwoliło zrealizować cały program wycieczki bez opóźnień. Także dziękuję za pomoc opiekunom wycieczki za pomoc podczas tego wyczerpującego dnia.
Jacek Mizianty