Grudniowe zajęcia w Świetlicy

Motywem przewodnim na naszej świetlicy w grudniu były, oczywiście, Święta Bożego Narodzenia. Ale miesiąc ten zaczęliśmy od eksperymentu, który tematem nawiązywał do innego grudniowego święta, a mianowicie do Święta Górników. Z tej to okazji postanowiliśmy założyć na świetlicy hodowlę kryształków soli. A żeby było ciekawiej, wodę, w której rozpuściliśmy sól, zabarwiliśmy bibułą. Na ostateczne efekty eksperymentu musimy poczekać kilka tygodni, ale codziennie sprawdzamy postępy. No i dzięki temu możemy poćwiczyć swoją cierpliwość.
Kolejne nasze zajęcia były poświęcone już typowym pracom świątecznym. Po Barbórce nadeszły Mikołajki. Dzieci uhonorowały ten dzień robiąc portrety świętego Mikołaja, które następnie umieściliśmy na tablicy – żeby dobrze się u nas czuł. Ubraliśmy też choinkę, która rozweseliła nasz świetlicowy kącik, zaś zimowy krajobraz w oknach wprowadzał nas w świąteczny nastrój.
Z jesiennych zbiorów zostało nam do wykorzystania trochę szyszek. A wiadomo, że one znakomicie nadają się na choinki. Wystarczy je pomalować i ozdobić bibułą, umieścić na podstawce i… gotowe! Piękny choinkowy las zagościł na naszej szafce. Niektórzy z uczniów zdecydowali się na umieszczenie swoich szyszkowych choinek w plastikowej butelce, a ci, którzy nie wykonali choinki z szyszki, umieścili w butelce szablon choinki wycięty z bloku technicznego. Wystarczyło do środka wsypać kulki ze styropianu, dodać trochę brokatu, wstążeczki i inne świąteczne akcenty, by wyczarować „śnieżne kule”. Piękne, a co najważniejsze, wykonane własnoręcznie. Przy tej pracy konieczne było użycie kleju na gorąco – ta czynność należała do nauczyciela i naszego szkolnego wolontariusza, Filipa. W wykonaniu śnieżnych kul pomagała też wolontariuszka Hania.
Na świetlicy przy choince znalazł miejsce buzujący ogniem kominek. A jak wszyscy wiedzą, nad kominkiem w okresie świątecznym koniecznie muszą wisieć skarpety na prezenty. I u nas także zawisły, a jakże! Jakie kolorowe, prawda? Nawet pani Ewa Greczuk zawiesiła swoją. Dzieci wyczarowały też piękne kartki świąteczne. A przed samą świąteczną przerwą był słodki czas dekorowania pierniczków. Najpierw – podczas zajęć świetlicowych z panią Ewą Greczuk – zadaniem uczniów było wykonanie papierowych pierniczków. Z kolei z panią Ewą Motyl-Pypno mogli przystąpić do dekoracji tych prawdziwych, pachnących przyprawą piernikową, słodkich pierniczków. Uczniowie wykazali się kreatywnością i pierniczki wyszły naprawdę świetnie. Ale było ich zdecydowanie za mało, bo ten temat był przez dzieci wyjątkowo chętnie realizowany 🙂
I tak minął nam grudzień… Do zobaczenia w Nowym Roku!