Praca świetlicy w październiku

Hasłem przewodnim na naszej świetlicy w miesiącach wrześniu i październiku była "jesień". Wiadomo, że to pora roku niezwykle kolorowa, wdzięczna w obserwacji i obfitująca w mnóstwo naturalnego "materiału" do wszelakich prac plastycznych. Dlatego też nasze Świetliczaki chętnie wykorzystywały jesienne skarby i wykonywały jesienne prace.
Z kolorowych jesiennych liści wyklejały sukienkę roztańczonej Pani Jesieni, z kasztanów układały przestrzenne obrazki, przeliczały je i wykorzystywały do zabawy. I choć pogoda za oknem nie zawsze nas rozpieszczała, to słota nie była nam straszna, bo dla ochrony przed deszczem wykonaliśmy piękne, kolorowe parasole. Natomiast jesienne spacery, zwłaszcza w lesie, przyniosły nam obfite "zbiory" grzybów. Przy okazji przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dobrego grzybiarza i utrwaliliśmy informacje na temat grzybów jadalnym i trujących.
Koniec października nieodłącznie kojarzy nam się z Halloween i dyniami. Ponieważ w naszej szkole nie obchodzimy Halloween, jako kompromis pomiędzy tradycją a nowoczesnością zorganizowaliśmy w świetlicy Dzień Dyni. Z tej okazji odbyły się konkursy, była także degustacja dyniowych pestek, zabawy z balonami oraz dyniowa fotobudka. Dzieci zrobiły również małe dynie z plastikowych butelek. Było wesoło, pomarańczowo i dyniowo!
E. Motyl-Pypno